8 - Siber Tuzaklar


Bazen, günlük hayatta siber tuzaklar çok basit yollar ile size ulaşabilir. Bunlardan bazıları:

 • Hediye, ödül ya da ücretsiz ürün veren bir mesaj aldınız. Ücretsiz teklifler; özellikle de kimlik bilgileriniz isteniyorsa, karşılıksız değildir.
 • Kişisel bilgilerinizi isteyen bir mesaj aldınız.Bazı web siteleri, tuzak göndermek için kişilik testi gibi aktivitelerle kişisel bilgilerinizi alabilir. İyi bildiğiniz markalar, işletmeler, kurumlar hesap numaranız, parolanız, kimlik bilgileriniz gibi kişisel bilgileri elektronik posta ile istemez.
 • Zincirleme bir posta aldınız. Zincirleme iletiler sizi riske atar. Zincirleme iletileri arkadaşlarınıza göndermeyin.


Siber Tuzaklardan Uzak Durmak

 • Bir elektronik postayı, linki, resmi, videoyu açmadan önce iyi düşünün.
 • Şüpheli e-postaların içindeki hiçbir bağlantıya tıklamayın, hiçbir dosyayı açmayın.
 • Açılır pencerelerle gelen yarışmalardan uzak durun. Yarışmanın amacının sizin hakkınızda bilgi toplamak, e-posta adresinizin aktif olup olmadığını anlamak veya bilgisayarınıza kötü yazılım bulaştırmaktır.
 • Bir şirkete kişisel bilgilerinizi vermeden önce şirketi internette araştırın.
 • Dipnotları okuyun. Birçok belgenin en altında dipnot bölümüne yazılmış okunamayacak kadar küçük harflerle yazılmış açıklamalar vardır. Sayfanın üstünde ücretsiz bir cep telefonu kazandığınız yazabilir ancak dipnot kısmında aylık 1000 lira ödeme yapmanız istenebilir.


Eğer bir siber tuzağa maruz kaldıysanız;

 • Hemen güvendiğiniz bir arkadaşınıza söyleyin. Ne kadar beklerseniz, durum o kadar kötüleşir.
 • Banka hesabınız veya kredi kartı bilgilerinizin tehlikede olduğunu düşünüyorsanız bankayla irtibata geçmesi için yetişkine haber verin.


Siber Tuzaklar Konusunda Ek Bilgi:

 1. Sadece denetlenebilen ve güvendiğiniz sitelerden ürün alın.
  Gerçek olamayacak kadar iyi teklifleri araştırın. Normalde indirimde olmayan ürün ve hizmetleri %90 indirimle sattığını söyleyenler genellikle kötü niyetli kişilerdir. İnternette alışveriş yaparken, satıcı hakkında araştırma yapın. Sitenin güvenlik kurallarını inceleyin; sertifikasını veya onayını kontrol edin. Eğer alışveriş sitesi, bir onay uygulamasına sahip değilse, satıcı hakkında diğer kullanıcıların yazdığı değerlendirmeleri okuyun.

 2. Tanıdığınız birinden sıra dışı, garip bir ileti aldıysanız onu arayın.
  Tanıdığınız birinden şüpheli veya garip bir ileti aldıysanız, bu kişinin hesabı bir dolandırıcı tarafından ele geçirilmiş olabilir. Söylediğini yapmak konusunda temkinli olun, önce yakınınıza telefonla ulaşmayı deneyin.

 3. Hediye veren yabancılardan uzak durun.
  Bir web sitesinin bir milyonuncu ziyaretçisi olduğunuzu söyleyen, bir anketi doldurmanız karşılığında size ücretsiz tablet bilgisayar gibi ödüller vereceğini iddia eden ya da para kazanmanız için kolay yollar sunan iletiler veya web siteleri, büyük olasılıkla güvenilir değildir.

 4. Form doldurmak konusunda dikkatli olun.
  Eğer biri size kazandığınızı söyler, kişisel bilgilerinizi isterse, hemen inanıp formu doldurmayın. Çünkü yazdığınız bilgiler “gönder” düğmesine tıklamadan bile sahtekârlar tarafından ele geçirilebilir.

 5. Tanımadığınız birinden gelen dosyaları açmayın.
  Tanımadığınız birinden gelen mesajın içinde bir fotoğraf, yazı veya videoya tıklamanız istenebilir. Bu içeriğe tıkladığınızda kişisel bilgilerinizi çalmak üzere hazırlanmış bir web sitesine yönlendirilebilirsiniz.

 6. Elektronik posta sunucunuzun uyarılarını dikkate alın.
  Şüpheli bir e-posta aldığınızda elektronik posta sunucunuz sizi uyarabilir. Bu uyarıyı gördüğünüzde postayı yanıtlamak konusunda bir kere daha düşünün.