2 - Güvenli Arama


Güvenli Arama uygulamasını etkinleştirerek sizin, ailenizin ya da öğrencilerinizin görmelerini tercih etmeyebileceğiniz, yetişkinlere yönelik içeriğin büyük bir kısmını filtreleyebilirsiniz. Uygunsuz bir sonuç gizlice araya girerse bunu bildirebilirsiniz.


Güvenli Arama sayesinde, yetişkinlere uygun içeriğin arama sonuçlarınızda görünmesini engellemeye yardımcı olabilirsiniz. Hiçbir filtre yüzde yüz hassas olmasa da, Güvenli Arama bu tür materyallerin çoğundan sakınmanıza yardımcı olur.

  1. Güvenli Aramayı etkinleştirmek için, Arama Ayarları Sayfası’na gidin.
  2. “Güvenli Arama filtreleri" bölümünde:  
    • “Müstehcen sonuçlara filtre uygula"nın yanındaki kutuyu işaretleyerek Güvenli Arama'yı etkinleştirebilirsiniz. Güvenli Arama etkinken, müstehcen video ve görsellerin yanı sıra müstehcen içeriğe bağlantı verebilecek sonuçlar da filtrelenir.
    • Kutuyu işaretlenmemiş halde bırakarak da Güvenli Arama'yı devre dışı bırakabilirsiniz. Güvenli Arama devre dışıyken, aramanıza yönelik tüm içerikler görülür.
  3. Değişikliklerin kaydedilmesi için de, sayfanın alt kısmındaki ‘Kaydet’ düğmesini tıklayın.
  4. Diğer kullanıcıların ayarınızı değiştirmesini önlemeye yardımcı olması için de "Güvenli Aramayı Kilitle" seçeneğini tıklayabilirsiniz. Şifrenizi girmeniz istenir.