1 - İnternette Arama İpuçları ve Püf Noktaları


 • Web Geçmişi: Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin listesini içeren bir günlüğü, işlemlerinizin zaman çizelgesini ve çevrim içi geçmişinizde arama yapabilmenizi sağlar.

 

 • Basitten başlayın. Aradığınız şey ne olursa olsun parolamız şu: “Basit olsun!". Basit bir ad veya kelime girerek başlayın. Bir yer veya belirli bir bölgede bir ürün arıyorsanız, adla birlikte şehir veya posta kodunu da yazın.

 

 • Yazımı göz ardı edin. Bir kelimeyi yanlış dahi yazsanız, yazım denetleyicisi o kelimeyi otomatik olarak en sık kullanılan yazıma dönüştürür.

 

 • Web dostu kelimeler seçin. Arama motorları girdiğiniz kelimeleri webdeki sayfalarla eşleştirerek çalışırlar. Bu nedenle, sayfalarda sık görünen kelimeleri kullanmak en iyi sonuçları sağlayacaktır. Örneğin, 'Başım ağrıyor' yerine, 'Baş ağrısı' ifadesini kullanın, çünkü tıbbi bir web sitesinde kullanılabilecek terim budur.

 

 • Ne kadar azsa o kadar iyidir. Basit, iki kelimeli arama terimleri, genellikle en geniş kapsamlı sonuçları getirir. Kısa arama terimleriyle başlayın, sonra daha fazla kelime ekleyerek sonuçlarınızın kapsamını daraltın.

 

 • Tam ifade ile arayın. İfadenin tamamını doğru sırayla aramak için kelimeleri tırnak işaretleri içine alın: “[herhangi bir kelime]". Tırnak işaretleri ile arama yapmanın bazı ilgili sonuçları hariç tutabileceğini unutmayın. Örneğin, “Alexander Bell" ifadesi arandığında, Alexander G. Bell ifadesini içeren sayfalar görüntülenmez.

 

 • Açıklayıcı kelimeler kullanın. Kelime ne kadar kendine özgüyse, sonuç alma olasılığınız da o kadar artar. Örneğin, [ünlülerin telefon melodileri] muhtemelen [ünlülerin melodileri] ifadesinden daha iyi sonuç getirir. Akılda tutulması gereken bir nokta vardır. O da kelime doğru anlama gelmesine rağmen, çok fazla kişi tarafından kullanılan bir kelime değilse, ihtiyacınız olan sayfalarla eşleşmeyebileceğidir.

 

 • Büyük/küçük harfi dert etmeyin. Arama işlemi büyük/küçük harfe duyarlı değildir, 'new york times' için yapılan bir arama 'New York Times' aramasıyla aynı sonuçları verir.

 

 • Belirli bir web sitesi içinde arayın. İstediğiniz yanıtın belli bir web sitesinden veya site türünden (.org, .edu) olmasını istiyorsanız, sorgunuzun başına site: ifadesini koyun. Örneğin: 'site:edu' veya 'site:nytimes.com'.

 

 • Dosya türüne göre arayın. filetype: ve 3 harfli dosya kısaltmasını ekleyerek PDF, PPT veya XLS gibi belirli dosya türlerine göre arama yapın.

 

 • Tırnak işareti kullanın. Aramanızda önemli ise bir ve & gibi yaygın kelimeleri ve karakterleri (örneğin bir film veya kitap adında geçiyor olabilir) vurgulamak için örneğin "bir" kelimesini tırnak işaretleri içine alın. Ayrıca sonuçlarınızda istemediğiniz belirli öğeleri (örneğin, bir yemek tarifindeki malzemeler) vurgulamak için eksi işareti kullanabilirsiniz.

 

 • İlgili sayfaları bulun. related: işlecini kullanın, 'related:' yazıp, ardından da web sitesi adresini yazarak benzer içeriklere sahip sayfaları bulun. Örneğin, hoşunuza giden bir web sitesi bulduysanız, benzer web sitelerini bulmak için 'related:[URL ekleyin]' ifadesini kullanmayı deneyin.

 

 • Gelişmiş görsel arama aracını keşfedin. Tam istediğiniz boyutta, renkte veya türde fotoğraf veya çizimleri bulmak için 'Gelişmiş Görsel Arama' özelliğini kullanın. Sol paneldeki araçlarla, sadece insan yüzü fotoğrafları, çizimler, yüksek çözünürlüklü resimler veya yalnızca ticari kullanım için olan resimleri içerecek şekilde aramanıza filtre uygulayabilirsiniz.

 

 • Sesle arayın. Web'de konuşarak arama yapmak için, ana ekranınızdaki arama kutusunda bulunan mikrofon düğmesine dokunun veya “Şimdi Konuş" ekranını görüntülemek için telefonunuzdaki fiziksel arama düğmesini birkaç saniye basılı tutun. Android için Sesli Arama özelliği. Android 2.2 (Froyo) ve üstü sistemlerdeki Sesli İşlemleri destekler.