Etkinlik 2: Bildiklerim ve Öğrenmek İstediklerim-1


Kazanım: Öğrenciler, proje etkinlikleri süresince kendi gelişimlerini değerlendirecekler.

Süre: 20 dk

Araç-Gereç:

Uygulama Öncesi Notlar:

  • Bu etkinlik, proje kapsamında öğrencilerin kendi bilgi düzeylerini değerlendirebilecekleri bir öz değerlendirme çalışması olarak tasarlanmıştır. İki uygulama aşamasından oluşan etkinlikte, ‘İnternet Sözlüğü Formu’ isimli bir çalışma kullanılacaktır.

Uygulama:

  • Öğrencilere, ‘İnternet Sözlüğü’ isimli çalışma kâğıtlarını dağıtın ve isimlerini yazmalarını söyleyin.

 

(Çalışma kâğıdı yerine, öğrencilerinizden defterlerini ya da bir A4 kâğıdını kullanmalarını da isteyebilirsiniz. Sayfayı ikiye bölerek, birinci bölüme
Bildiklerim’ ; ikinci bölüme ise ‘Öğrenmek İstediklerim’ yazmalarını isteyebilirsiniz.)

 

  • Öğrencilerinizden, ‘Bildiklerim’ isimli bölüme, internet ile ilgili bildikleri ve internette yaptıkları işlemleri düşünmelerini ve daha sonra yazmalarını isteyin. Örnek: e-posta gönderimi, araştırma yapma, program indirme, oyun oynama, üye olma, internete girebilme gibi örnekler vererek internet ile ilgili sahip oldukları (temel/günlük) bilgileri ya da becerileri yazmaları için öğrencileri yönlendirebilirsiniz.
  • Daha sonra, ‘Öğrenmek İstediklerim’ isimli bölüme de, internet ile ilgili merak ettikleri ve öğrenmek istedikleri bilgileri veya uygulamaları yazmalarını isteyin. Öğrencilerinize, bu bölüme yazacakları bilgilerin ders içerisinde öğrenmek üzere düşünmemelerini, genel olarak internet ile ilgili öğrenmek istedikleri her şeyi yazabileceklerini paylaşın.
  • Formları öğrencilerinizden geri alın ve hiçbir değerlendirme yapmadan “formları saklayacağınızı ve uygulayacağınız son etkinlikte tekrar kullanacağınızı" söyleyin.

Formları, dosya içerisine koyun ve saklayın. Proje kapsamında uygulamayı planladığınız son etkinliğin ardından, çalışma kağıtlarını öğrencileriniz ile tekrar paylaşmış olacaksınız. Bakınız; Etkinlik: Bildiklerim ve öğrenmek istediklerim_2