Etkinlik 12: Dijital Ayak İzi Testi


Kazanım: Öğrenciler, dijital ortamda ne kadar var olduklarını keşfedecekler.

Süre: 1 Ders

Araç-Gereç:

Uygulama:

 • Öğrencilere aşağıdaki soruları sorarak, etkinliğe giriş yapın.
  • İnternette kendiniz ile ilgili hangi bilgileri paylaşıyorsunuz?
  • Sizinle ilgili internette arkadaşlarınız hangi bilgilere ulaşabilirler? (Adres, e-posta, telefon, okul ismi, hobileri, en yakın arkadaşları, boş zamanlarında neler yaptıkları vb.)
  • Ailenizden izin alarak paylaştığınız bir bilgi ya da fotoğraf var mı?
  • İnternette herhangi bir şey paylaşırken, nelere dikkat edersiniz?
 • Öğrencilerin geri dönüşlerini aldıktan sonra, aşağıdaki açıklamayı yapın.

 

“İnternetteki diğer bütün bilgiler gibi, sizinle ilgili bu bilgiler de daima internette kalabilir. İnternet herkese açıktır ve dünyadaki herkes bu bilgileri takip edebilir. Paylaştığınız her şey bir gün karşınıza yeniden çıkabilir. İnternette sizinle ilgili her şey iz bırakır! Buna dijital ayak izi diyoruz. Şimdi dijital ayak izimizin ne kadar olduğunu ölçmeye çalışacağız."

 

 • Öğrencilere, Dijital Ayak İzi Formlarından dağıtın ve soruları yanıtlamalarını isteyin. Testlerinin yanıtlarını kimse ile paylaşmak zorunda olmadıklarını ve değerlendirmeleri de yine kendilerinin yapacağını söyleyin.
 • Daha sonra değerlendirmelerini şu şekilde yapmalarını söyleyin.

 

“Şimdi kaç adet a, kaç adet b yanıtınızın olduğunu sayın. A şıkkı sayınızı 2, b şıkkı sayınızı da 1 ile çarpın. Daha sonra her iki puanı toplayın. Bu sizin İnternet ortamındaki Dijital Ayak İzi Puanınız olacak."

 • Herkes puanını hesapladıktan sonra “Dijital Ayak İzi Puanı Yorumlarını okuyun.

 

PUAN YORUMLARI

12 ise;

Dijital ortamda ayak izlerin çok yoğun olmasa da var. Yanıtlarını gözden geçir. İnternette paylaştığın bazı şeyler senin güvenliğin için riskleri de beraberinde getirir. İzlerinin azlığı az risk taşısa da özel bilgilerini paylaşırken, elektronik posta alıp verirken ya da sosyal medya paylaşımlarında bulunurken yine de çok dikkatli davranmalısın.

13-16 arasında ise;

Dijital ayak izin oldukça yoğun. Hemen paylaşımlarını ve profillerini gözden geçirmelisin ve bundan sonrası için internette kendini korumak konusunda çok daha hassas davranmalısın. Yanıtlarına yeniden bak. Sence, internet ortamında dijital ayak izini arttıran davranışlar hangileri? Sence neler yapmalısın?

17-24 arasında ise;

Dijital ortam yani internet senin ayak izlerinle dolu! İnternette neler paylaşıyorsun? Şimdi bu sorunun yanıtını düşün ve profillerinin durumunu değerlendir. Henüz geç kalmış sayılmazsın ama bundan sonrası için bazı kararlar almalı ve bu kararları uygulamalısın. Artık, İnternete girdiğin andan itibaren güvenli davranmalı, kendi saygınlığına zarar verecek davranışlardan uzak durmalısın. Unutma, dijital ortamdaki ayak izlerin silinmez. Kendine bir liste yap ve bu listeye ‘çevrim içiyken yapmaman gereken kuralları’ yaz. Bu listeyi bilgisayar başındayken görebileceğin bir yere as ve dijital ayak izini kontrol altına al.